reklam engelleme

Reklam Engelleme

Bu makalemizde, internet reklamlarını engellemeye yarayan reklam engelleme programı özellikleri, faydası ve zararları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir makale olmuştur.

Günümüzde bilgiye ulaşmak, iletişim kurmak ve eğlenceli vakitler geçirmek için interneti kullanıyoruz. Tabi ki internette bu tür imkanlara ulaşabilmemiz için web siteleri yardıma koşuyor. Eğer web siteleri olmasaydı bir çok isteğimizi yerine getiremez, amacımıza ulaşamazdık. Önemli bilgileri her zaman ulaşabilmemize yardımcı olan bu siteler yazı, resim ve video gibi materyalleri bir sunucuda barındırmak zorundadırlar. Tabi ki bu tür materyalleri depolamak için, sitenin amacına veya büyüklüğüne göre bir veya birden fazla sunucuya ihtiyaç duyulur. Bu işlemin genel adı hosting olarak bilinir. Bir başka masrafta siteye içerik ekleyen editörlere ödenen ücretlerdir. Dolayısıyla web sitesi kurmak ve hizmet vermesini sağlamak oldukça masraflı bir iştir.

Bizlere ücretsiz olarak hizmet veren internet siteleri, bu tür masrafları kendi içerisinde bulunan reklamlar ile karşılamaya çalışırlar. Siteye giren ziyaretçiler reklam alanlarına tıklayarak o sitenin hizmet vermeye devam etmesi ve gelişmesi için katkıda bulunurlar. Bunu bir yardımlaşma gibi düşünmek yanlış olmaz. Sonuç olarak reklam alanlarına tıklayan ziyaretçiler birşey kaybetmezler, aksine aldığı hizmete karşılık kendini borçlu durumda hissetmekten kurtulurlar :)

Bazı sitelerde çok fazla reklam alanı veya saçma sapan reklamlar olabilmekte. Bu durumdan rahatsız olan ziyaretçiler reklam engelleme programları indirip kurarak reklamları engelleyebiliyorlar. Reklam engelleme programı’nın web sitesi ziyaretçileri için faydalı olduğu kadar web sitesi sahipleri için kötü bir durum.  Reklam engelleyici programlar sitelerdeki tek gelir kapısı olan reklam alanlarını fark eder ve görünüp tıklanmasına engel olurlar. Dolayısıyla sitenin gelirleri düşer ve kapanma tehlikesi taşımaya başlarlar.Gelir elde edemeyen siteler gelişemez ve gelir getirmeyecek bir siteye editörler boş yere içerik eklemezler. Sonuç olarak site yöneticileri artık siteyi güncel tutmaktan vaz geçerler.

Eğer Reklam engelleme programı kullanmaya devam ederseniz yan etkilerine katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Reklam engelleme programlarının yan etkileri sitelerin gelişimini ve yayınını durdurmasıdır. İnternette bilgiye ulaşmak ve istediğiniz şeyleri yapmak için ücret ödemek istemiyorsanız reklam engelleme programlarınızı kaldırın. İnternet üzerindeki reklamları özgür bırakın. Sadece sizi rahatsız edecek kadar kötü olan reklamları engellemeyi deneyin.

Web sitelerimizin ülkemize döviz getirmesine ve gelirini web sitelerinden elde eden binlerce insana engel olmayın.

Ben yinede reklam engelleme programı kullanmak istiyorum diyorsanız Chrome, Frefox gibi internet tarayıcılarında çalışan AdBlock reklam engelleme eklentisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Aranan kelimeler:

Leave a Reply