Koyun yiyen bitki 15 yıl sonra uyandı

Bilim kurgu filmlerine konu olabilecek bir bitki, İngiltere’deki bir serada dikilmesinden tam 15 yıl sonra büyümeye başladı. Kökeni Şili’ye ait olan ve ‘koyun yiyen bitki’ olarak bilinen dev çiçek, yıllar sonra devasa dikenlerini ortaya koydu.

Şilinin kurak tepelerinde yetişen ve dev dikenleriyle tanınan ‘puya chilensis’ bitkisi, İngiltere’deki bir serada yıllar sonra kendine geldi.

Surrey kentindeki Kraliyet Bahçıvanlık Topluluğu Wisley bürosuna ait serada, 15 yıl önce dikilen ‘puya chilensis’in dikenleri büyümeye başladı.

İngiliz bitki bilimciler, dev bitkinin uzunluğu 3 metreyi geçebilen dikenlerinin ilk kez gelişmeye başladığını belirtti.
KOYUN YAKALAYAN DİKENLER
And Dağları’na özgü olan ‘puya chilensis’, sinekkapan bitkisiyle karşılaştıralamayacak kadar iyi bir avcı.

Bitkinin ‘koyun yiyen bitki’ olarak adlandırılmasının nedeni, gövdesinin alt kısmındaki uzun dikenlerle vahşi doğada yaşayan hayvanları yakalayabilmesi ve onları açlıktan ölene kadar bırakmaması. Puya chilensis, öldürdüğü hayvanların leşi çürüdükten sonra kendi doğal gübresini elde ediyor ve bu şekilde büyüyor.

İngiliz bitki bilimciler, kötü ününe rağmen korkulacak bir şey olmadığını, bitkiyi ‘sıvı gübre bağımlısı haline getirdiklerini’ belirtti. BBC’ye konuşan Cara Smith, “Doğal diyetiyle beslemeye çalışmamız sorun çıkarabilir” ifadesini kullandı.

Aranan kelimeler:

Kaymak: Link