Eyfel Kulesi neden yapıldı?

Fransa‘nın olduğu kadar Paris şehrinin de sembolü olan Eyfel Kulesi ( Eiffel Tower ), 1889 Dünya Fuarının Paris’te yapılmasına karar verilmesi üzerine Gustave Eiffel tarafından 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır.

Bu arada gerçek adı “Eiffel” olan kule, ülkemizde çoğunlukla “Eyfel” kulesi olarak bilinmektedir. Bu yüzden yazımızda Eyfel ismini kullandık.

Fransız hükümeti fuarın sembolü olacak ve demir-çelik mimarisinin meziyetlerini gösterecek bir eser yapılmasını istemişti. Eyfel, bunu en iyi belirtecek eserin bir çelik kule olacağına karar verdi. Bu amaçla Seine Nehri yakınlarındaki Askeri okulun karşısında kaya temeller atıldı. Kulenin çeşitli parçalarının planları 40 desinatör tarafından hazırlandı. Planlar, Clichy’de bu amaçla kurulan fabrikaya gönderilerek imal ettirildi.

Böylece özellikle kızların hayranı olduğu, esasen çok da bir özelliği olmayan ama buna rağmen görücüsü ve ünü bol olan yapı ortaya çıkmış oldu.

Eyfel kulesini Paris’e gitmeden de gezebilme imkanı sağlayan sanal turlar da mevcut. Eyfel kulesini sanal tur ile gezmek için buraya tıklayın.

Eyfel kulesinden birkaç görüntü

Aranan kelimeler:

Kaymak: Link